Свети Јован Шангајски: Беседа на Богојављење

Изговорено у Битољској богословији, 1928.

 

Свети Јован ШангајскиСлавећи Богојављење, ми се сећамо и да се Бог показа људима као Тројица и да се Исус јавио свету као Христос. Где се јавио Христос? Где је започео Своје дело? Да ли је отишао у град велики и тамо се јавио у Својој Слави? Или се успео на гору високу, а маса од мноштва хиљада је стајала доле и посматрала Га као некакво чудо? Не! Христос је пошао у пустињу, на реку Јордан, где је Јован крштавао народ. Јован је проповедао покајање и позивао грешнике да се, у знак покајања, крсте у Јордану. И ево, као грешник долази и Христос и моли за крштење. Он, у Кога не бејаше греха. Уплашио се Јован: „Ти треба мене да крстиш.“ „Остави сада“, одговара Исус, „јер тако нам треба испунити сваку правду.“

Адам је гордошћу сагрешио, желео је да се узвиси, да постане попут Бога. А Христос је дошао да испуни правду Божију, да грех гордости Адамове поправи смиреношћу. Адам је желео да се узвиси пред Богом, а Бог се унизио пред човеком. Христос је сишао у воду и прихватио крштење од раба Својега.

Дрхтећи, Јован је положио руку на Владара и Бога својега, а Христос је смирено погнуо Своју главу пред њим. Ова смиреност Христова отворила је Небо. Тада су се Небеса отворила и зачуо се глас Бога Оца: „Ово је Син Мој љубљени, Који је по Мојој вољи. Ово је Син Мој, Који Себе понизи да би извршио Моју вољу, истински Син Мој, Који се унижава да би човека узвисио.“ А Дух Свети је сишао са Неба на Исуса, потврђујући речи Оца. Тако је смиреношћу Исус отворио Небо и показао људима тајну Тројичности Божанства.

Уронивши у Јордан, Христос је посветио не само воде Јордана, него и читаву водену природу. А пошто се вода свуда налази, онда је, осветивши воде, Христос тиме осветио све створено, читаву васељену. Христос је припремио природу да би и она осетила добре последице од Жртве коју је Он дошао да принесе. Али, не само то, Он је води дао моћ да опере људске грехе. Крштење Јованово је било само знак покајања. Хришћанско Крштење јесте ново рођење, опроштај свих грехова. Водом је казнио Бог грехове првог света и уништио га је водом у потопу. Водом сада спасава Бог људе кроз Тајну Крштења.

Тако је Христос на водама Јордана уништио главу змије, како се то поје у црквеним песмама, главу оне змије која је преварила Адама и Еву, али је била побеђена смиреношћу Исусовом, открио је да је Бог Тројица осветио воду, а са водом припремио и све створено за прихватање речи опроштаја и за непропадљивост. До тада је Јован Крститељ проповедао покајање, припремао пут Господу. Сада Сам Господ виче људима: „Покајте се!“ Тај глас је намењен, не само људима који су живели у Христово време, већ се тим речима Христос обратио свим људима у свим временима и вековима. И ми смо слушали те речи из Јеванђеља. Док још нису утихнуле празничне песме Богојављења, оне нас подсећају да се приближава време покајања. Будимо пажљиви! То нису речи пророка или Анђела, него Самога Господа. Покајаћемо се и у посту који долази, настојаћемо да победимо наше страсти и добијемо опроштај грехова, да бисмо у будућем веку ушли у непропадљиво Царство које је припремио Господ. Амин.

 


Oтац Георгије Станковић:
Шта је исповест? Како се исповедити? Колико често се треба исповедати? Шта чекамо?

Mанастир Свете Тројице у Озерковићима.


Како се и зашто крстимо

Немарно стављање крста на себе ожалошћава Господа и богомољцу се узима за грех. Такав крст не само да нема никакве силе, но још радује ђаволе, јер тада није најстрашније оружје против свих. Грешник се не плаши толико места казне, колико ђаво дрхће од Крста и у страху бежи, не смејући ни да погледа на његову силу, јер је сила Крста Сам Господ Исус Христос, која га пече као огањ. Наоружавши се светим Крстом, мученици су ишли без страха на најужасније муке. Светитељи су силом Крста Христовога исцељивали болесне, васкрсавали мртве, без опасности испијали отров, пролазили кроз огањ и воду. (Патријарх српски Павле)

Када би биле загађене само неке области, ја бих вам саветовао да их избегавате. Како је, међутим, све загађено, осените се крсним знаком и једите све, тако да вам неће нашкодити. (Старац Пајсије)

Људи често, уместо да се прекрсте како треба, праве некакве нејасне кругове испред себе и остављају у ваздуху четврти крак Крста. То им ђаво не да да се прекрсте како треба, пошто је Крст најјаче оружје против њега, а ако се човек не прекрсти како треба, Крст нема силу. Нису људи довољно свесни тога, иначе би се борили и крстили како треба. А кад дођу последњи дани, ништа нам друго више неће преостати осим молитве и Крста. (Архимандрит Јован)

У разговору са вернима увек би их опомињала да се прекрсте руком, а међу неверницима очима и мислима, и кад лежу у постељу и кад устају, пре узимања јела и пића, у почетку сваког посла и путовања, а поготово у свакој невољи и опасности. (Патријарх Павле о блаженој Стојни Девичкој)


Hrist

Читање из Светог Писма

Литургија
Зачало  8: Матеј 4, 12-17

Почетак Христове проповиједи у Галилеји.

12 А када чу Исус да је Јован предан, отиде у Галилеју.
13 И оставивши Назарет, дође и настани се у Капернауму приморскоме, у крајевима Завулоновим и Нефталимовим,
14 да се испуни што је рекао пророк Исаија говорећи:
15 „Земља Завулонова и земља Нефталимова, на путу к мору, с оне стране Јордана, Галилеја незнабожачка;
16 народ који сједи у тами видје Свјетлост велику, и онима који сједе у области и сјени смрти, Свјетлост засија.”
17 Од тада поче Исус проповиједати и говорити: „Покајте се, јер се приближило Царство Небеско.”

 

Aпостоли
Зачало 224: Ефесцима 4, 7-13

Јединство Духа и вјере у Цркви. Служење у изграђивању Тијела Цркве.

7 А свакоме се од нас даде благодат по мјери дара Христова.
8 Зато вели: „Узишавши на висину, заплијени плијен и даде дарове људима.”
9 А оно ’узиђе’ шта је, осим да прво и сиђе у најдоња мјеста земље?
10 Онај Који сиђе, То је исти Који и узиђе више свију Небеса да испуни све.
11 И Он даде једне као апостоле, а друге као пророке, једне као јеванђелисте, а друге као пастире и учитеље,
12 за усавршавање Светих у дјелу служења, за сазидање Тијела Христова;
13 док не достигнемо сви у јединство вјере и познања Сина Божијега, у човјека савршена, у мјеру раста пуноће Христове;


Календар

Јануар 10. (Јулијански)
Јануар 23. (Грегоријански)

На данашњи дан у нашој једној, светој, саборној и апостолској Цркви прослављају се:

Свети Григиорије Ниски; Преподобни Дометијан Митилински; Преподобни Маркијан, презвитер и старешине Велике цркве у Цариграду; Преподобни Амон; Преподобни Павле Комељски; Блажена Теосевија.

Види ‘Пролог’
Види ‘Житија Светих’


Духовна порука светог Теофана Затворника – Мисли за сваки дан у години:

 

Јуче је апостол Хришћанина, који је ступио на пут спасења, наоружао духовним свеоружјем, а сада, ради поткрепљивања у тешкоћама, указује на руководитеље у том борбеном течењу и последњи свети циљ свега. Руководитељи су пастири и учитељи које је Господ даровао Цркви (Ефесцима 4, 11-13) и чијим устима је сам изрекао све што је потребно као руководствено указање. Они помажу свакоме ко им се обрати са вером и молитвеним обраћањем Господу. Ову истину знају они који, уз самоодрицање, иду путем Господњим и, без жаљења себе, воде борбу са непријатељима спасења. Они код својих пастира увек срећу помоћ и уразумљење, чак и онда када, са стране посматрано, изгледа да их не могу очекивати. Јер они прилазе Господу, а не људима. А Господ је увек готов да преко ових људи руководи и уразумљује сваког ко искрено и са вером од Њега тражи помоћ. Светли, пак, и последњи циљ је – мера раста пуноте Христове, узраст савршеног човека. Сви знају шта је савршен човек у обичном смислу и не може се наћи човек који не би желео да постигне такво савршенство. Међутим, нико не зна шта је савршен човек у Господу, осим оних који су достигли тај узраст. Ово, наравно, никоме не треба да послужи као повод за хлађење ревности која је неопходна за постизање тог узраста, него, напротив, као разлог да се она разгори. Јер непознавање њега зависи од висине духовног савршенства које се назива мужевним узрастом живота по Богу. Апостол га одређује као усвајање свих пунота савршенства које је пројавио наш Господ Спаситељ. Из овога свако види због чега овом позиву треба прићи са „свом ревношћу“.


Владика Николај Велимировић:
Српски народ као Теодул

Десети деоПреузмите текст (ПДФ)


Учимо старословенски
(словѣ́ньскъ ѩзъıкъ) їѧѣьъѡщѥѭюѹыѿѵйє

Библијски наводи: Старословенски – Синод СПЦ

Miroslavljevo jevanđelje

Miroslavljevo jevanđelje

  • изѧвити (изјавити) = доказати, посведочити

     

    Дѣѧ҄нїѧ 25, 7: Приведе́нѹ же бы́вшѹ є҆мѹ̀, ѡ҆́крестъ ста́ша и҆̀же ѿ ї҆ер҇ли́ма сше́дшїи ї҆ѹде́є, мнѡ́ги и҆ тѧ҄жки вины҄ приносѧ́ще на па́ѵла, и҆́хже не можа́хѹ и҆з̾ѧви́ти.

    Дјејанија 25, 7: Приведену же бившу јему, окрест сташа иже от јер(уса)лима сшедшији јудеје, многи и тјажки вини приносјашче на Павла, ихже не можаху изјавити.

    Дјела Апостолска 25, 7: 7 Када га, пак, доведоше, стадоше унаоколо Јудејци, који бијаху дошли из Јерусалима, и многе и тешке кривице изношаху на Павла, којих не могаху доказати.

 

РАСПОРЕД БОГОСЛУЖЕЊА ДО КРАЈА ЈАНУАРА 2022.

 

недеља, 23. јануар – седмица 31. по Духовима НЕДЕЉА ПО БОГОЈАВЉЕЊУ

Света Литургија …………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 10:00

среда, 26. јануар

Вечерње Богослужење ……………………………………………………………………………………………………………………………………….. 18:00

четвртак, 27. јануар ХРАМОВНА СЛАВА – свети Сава српски равноапостолни

Света Литургија + освећење и резање славског колача ………………………………………………………………………………………….. 9:00

субота, 29. јануар Благочасне Вериге светог апостола Петра

Света Литургија СЛАВА Часне Вериге ……………………………………………………………………………………………………………………. 9:00

недеља, 30. јануар – седмица 32. по Духовима

Света Литургија …………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 10:00

 

Архива

X