Повратак изгубљене радости

 

Đorđe Krstić-Studenica

Đorđe Krstić – Studenica

Апостол Павле каже: „Увек се радујте!“ (1. Солуњанима 5, 16). Али у животу није увек једноставно следити апостолске речи. Шта радити ако је нестала радост коју су давали први кораци у Цркви? Ево шта је написала једна православна девојка у свом Интернет-дневнику: „Раније, када сам била… човек који сврати у цркву, сваки одлазак у цркву је за мене био радост – радост због молитве пред иконом, од одслушане 15-минутне службе, зато што сам успела да целивам светињу. Тада много тога нисам знала (ни шта је грех, ни да постоји Причешће), јер није било религиозног окружења, али сам налазила срећу у томе да будем у цркви, као и потребу за тим. Сада је радост заменило тужно осећање обавезе: службу сам преспавала, нисам се молила целу службу, пажњу су ми одвлачили људи који су ме газили. Кући сам се враћала са осећањем испуњене или неиспуњене обавезе. То смем, то не смем, то треба. Нека рутина и спољна ограничења. И нема радости…” Ова девојка је рекла оно што је актуелно за многе. Да ли многи савремени хришћани могу за себе да кажу да живе у радости, коју нико неће одузети од вас (Јован 16, 22)? По чему се таква радост разликује од емоционалне удобности, питали смо свештеника Валерија Уљахина, предавача Новог Завета. За почетак бих желео да одговорим жени која је написала на Интернету о губитку радости. Пошто је то узнемирава – значи да је она жива. Она тражи, а ко тражи, тај ће наћи. Да, данас је цео црквени живот за њу постао рутина. Али у човековом животу постоје разни периоди. Као што се човеково срце скупља и шири, и тако протиче крв, без чега не бисмо могли да живимо, тако нам и у животу Господ даје разне периоде. Бивају периоди неке самоотуђености, неког сивила, рутине у нашем општењу са Богом. Али наш живот се не зауставља. Кроз неко време улазимо у нову животну димензију и често више не верујемо шта је са нама било пре годину или неколико месеци. Да, данас се ништа није десило.

Само не треба очајавати. Христос каже: „У свету ћете имати невоље, али ће се ваша туга претворити у радост.“ Ако желимо радост, треба да прођемо невоље. Радост није апстрактан појам; иако може да зависи од разних животних околности, то је сасвим конкретна категорија. И како можемо да видимо из Јеванђеља, основа радости је – Христос. Није узалуд то да се за Васкршњу радост спремамо реално, пролазећи трновит пут Великог поста, Страсне седмице. Када идемо за Христом – тада налазимо радост! Сама радост почиње на Голготи. Пре него што постанемо саучесник Христовог Васкрсења, треба да постанемо саучесник Његових страдања. Таква радост, која је заснована на личном крстоносном опиту, постиже се после дуго времена, а понекад је за то потребан и цео живот. Духовна радост има мистични, тајанствени карактер. И узрок те радости је Бог. Осећај радости долази када, не само да идемо у цркву и не само да се молимо, већ и учествујемо у Тајнама Цркве, и то учешће није формално. Основа радости је – бити причасник Божанске природе. Каква је радост прилазити Господу, знајући због чега Му прилазимо! Али за тај сусрет са Богом се треба спремати. Треба жељно ишчекивати Причешће и исповест. Ми у цркву идемо првенствено да бисмо се обожили, и треба да тежимо да се сјединимо са Христом и духовно и телесно у Причешћу. Та свест о томе да смо заједно са Богом, не може човека да остави равнодушним. Ако долазимо у цркву само да бисмо одстојали службу: „Ево, Господе, ја сам, као верни најамник, дошао у цркву, одрадићу своје спасење, престајаћу на ногама” – чак иако свесно тако не мислимо, то је наше истинско стање – уморићемо се, обраћаћемо пажњу на друге људе око себе, а не на Господа. И тада ћемо отићи из цркве празни.

Сећам се да су у мом животу били периоди када сам изгубио све своје рођене и најближе људе: умрли су ми отац, мајка, ближњи од којих сам се учио вери. И када су сви они ушли у вечност, у том тешком тренутку сам схватио да се чешће треба обраћати Пресветој Богородици. Она нас позива на радост. Прве речи којима јој се обратио Архангел Гаврило биле су: „Радуј се, Благодатна, Господ је с Тобом!“ Сваки акатист Мајке Божије, сваки тропар је пун радости. А сетите се Њеног земаљског живота – у њему су била гоњења и страдања. Добро је чешће сећати се тога. Као одговор на узвик Архангела: „Радуј се!“, Она одговара: „Ево слушкиње Господње, нека Ми буде по речи твојој.“

У грчком преводу Јеванђеља, у стиху „нека Ми буде по речи твојој“, употребљен је израз жеље из грчког језика, то јест Мајка Божија каже: „Ја радосно желим да служим Богу.“ Непрестана жеља да се служи Богу даје радост човековом срцу. На грчком речи РАДОСТ и БЛАГОДАТ имају исти корен: харис.

Осећај учествовања у радости Светих, у тој радости на Небесима, даје нам могућност да се радујемо и у страшној тузи. Архимандрит Кирил Павлов говори о томе да духовник даје радост, приводећи нас Христу. И таквог духовника треба тражити. Ми често сами одбацујемо радост коју нам Господ даје. Сетите се Јеванђеља од Луке, 14. глава, где се говори како Господ позива све на брачну гозбу Божанске љубави, и не пристају сви да уђу у ту радост. Да би се ушло у радост Божију, треба направити први корак – обући се у одећу радости. Шта представља та одежда? Апостол Павле нас позива да се обучемо у смирење, кротост, дуготрпљење, милосрђе, а најважније – у љубав. И ја бих још и раздвојио појам радости и сладости (=заноса). Често човек тражи осећај такве духовне сласти, на пример од појања. И ако долазимо у цркву само ради тога да бисмо добили ту сладост – само ли нас неко додирне или каже нешто што не треба, та привидна радост моментално нестаје, јер нема под собом чврст ослонац и повезана је само са душевном сладошћу (=заносом). И ми као да се налазимо у радости због тога што смо у цркви, али истовремено можемо у том стању и одбити Христа од себе: на пример прилази нам човек коме је потребна наша помоћ, а ми га не видимо, не прихватамо. Ми у својој привидној (=умишљеној) радости не можемо да видимо Спаситеља. Због тих осећаја може се изгубити коначни циљ нашег пребивања у Цркви – сусрет са Христом, са оклеветаним, распетим, али и васкрслим Христом. А када ми тражимо тај сусрет, то онда чини нашу радост чврстом, несаломивом, независном од спољних околности. Радост на коју нас позива Господ није само пријатно осећање, већ је то ликовање. То је иста радост када сретнемо Христа у Тајнама. То је немогуће објаснити, то се само може доживети – та тајанствена необјашњива радост.


 

Радост првог сусрета са Христом

 
По речима докторке Ксеније Кончаревић први сусрет са Христом без сумње је најпотреснији догађај у животу сваког појединца, а његова преображавајућа сила додатно се потенцира енергијом младости. С тим у вези, не можемо да не поменемо блиставо тумачење једног места из Еванђеља по Матеју, које нуди Митрополит Антоније Блум, а које се тиче поруке Васкрслог Христа ученицима: „Идите у Галилеју, тамо ћете Ме срести.“ „На први поглед“, казује високопреосвећени Антоније, „зашто да иду у Галилеју да сретну Христа, кад је Он и овде са њима? Какав још сусрет може да се деси? Али ако се замислимо над тим речима, можемо да схватимо да је Галилеја место где су они први пут срели Христа. Ако погледамо на карту, видећемо да се Капернаум, Кана галилејска и Витсаида налазе на неколико километара једни од других. Апостоли су се, наравно, познавали, можда као деца, дечаци, младићи. И, корак по корак, увиђали су у Христу, у Исусу из Назарета, нешто што никада раније нису видели. Постепено се пред њима отварала Христова личност, и ово отварање се на крају завршило тиме што су у Њему препознали свога Учитеља, свог Путовођу, и што су показали да су спремни да иду за Њим, ма куда Он кренуо. То је било време првог сусрета, незамагљеног ни прогонима, ни сумњом, то је било пролеће новог живота, пролећна бујица. Затим су дошле трагичне године у Јудеји, али то су биле године процвата. И Христос је пожелео да сретне Своје ученике онде где се догодио њихов први сусрет, још непомрачен, сусрет који још није био трагичан, где је све било светлост и где им се постепено откривала Христова личност. Тамо су могли поново да схвате све оно што су раније сазнали о Спаситељу. И у свакоме од нас постоји таква Галилеја. Свако од нас може, ако се замисли дубоко, ако се без журбе врати у своју прошлост, да ухвати онај тренутак када је одједном осетио своју пролећну свежину, своју првоздану лепоту, када је могао да осети да је Бог тако једноставан, тако близак, да све има смисла и да је све могуће.“


Hrist

Читање из Светог Писма

 

Литургија
Зачало 91: Лука 18, 18-27

О богатом младићу.

18 И запита Га неки кнез говорећи: „Учитељу благи, шта да учиним, па да наслиједим живот вјечни?”
19 А Исус му рече: „Што Ме зовеш благим? Нико није благ осим једнога Бога.
20 Заповијести знаш: ’Не чини прељубу; не убиј; не укради; не свједочи лажно; поштуј оца својега и матер своју.’”
21 А он рече: „Све сам ово сачувао од младости своје.”
22 А када то чу Исус, рече му: „Још ти једно недостаје: продај све што имаш и раздај сиромасима, и имаћеш благо на Небу; па хајде за Мном.”
23 А кад он то чу, постаде жалостан; јер бјеше веома богат.
24 А кад га Исус видје да постаде жалостан, рече: „Како је тешко онима који имају богатство ући у Царство Божије!
25 Јер лакше је камили проћи кроз иглене уши, неголи богатоме ући у Царство Божије.”
26 А они који чуше, рекоше: „Па ко се може спасти?”
27 А Он рече: „Што је људима немогуће, Богу је могуће.”
 

Aпостоли
Зачало 258: Колошанима 3, 12-163

Свлачење старог човјека и облачење у новог.

12 Обуците се, дакле, као изабраници Божији, свети и љубљени, у милосрђе, доброту, смиреноумље, кротост, дуготрпељивост,
13 подносећи један другога, и опраштајући један другоме ако ко има тужбу на кога; као што Христос опрости вама, тако и ви.
14 А поврх свега тога обуците се у љубав, која је свеза савршенства.
15 И мир Божији нека влада у срцима вашим, на који сте и позвани у једноме Тијелу, и будите захвални.
16 Ријеч Христова нека обитава у вама богато, у свакој мудрости учите и уразумљујте себе псалмима и славопојима и пјесмама духовним, у благодати пјевајући Господу у срцима својим.


Календар
Јануар 18. (Јулијански)
Јануар 31. (Грегоријански)

 
На данашњи дан у нашој једној, светој, саборној и апостолској Цркви прослављају се:

Преподобни Атанасије Велики Исповедник, патријарх Александријски; Свети Максим, архиепископ Влахозапланински; Свети мученица Ксенија; Преподобни Ефремије; Свети Маркијан Кирски.

Види ‘Пролог’
Види ‘Житија Светих’


Mисли за сваки дан у години:
Духовна порука Светог Теофана Затворника

 

Свети Теофан Затворник

Свети Теофан Затворник

Јуче нас је Јеванђеље учило упорној молитви, а сада нас учи смирењу или осећању лишености права на услишање. Не присвајај себи право да мораш бити услишен, него приступај молитви као онај који није достојан никакве пажње, и који себи даје смелост да отвори уста и да узнесе молитву ка Богу једино због бескрајног снисхођења Господњег према нама беднима. Нека ти не долази на мисао: „Ја сам то и то урадио. Према томе, дај ми то и то.“ Било шта да урадиш, себе сматрај дужником, јер си био дужан да учиниш добро. Да ниси учинио, подвргао би се казни, а пошто си учинио, нема за шта да очекујеш награду, будући да ниси учинио ништа нарочито. Фарисеј је, међутим, пребројао своја права на услишање, да би из цркве изашао празан. Рђаво код њега није било то што је радио као што је рекао: тако је он и требало да ради. Рђаво је што је он то износио као нешто особито. На тако нешто, међутим, није требало ни помишљати. Избави нас, Господе, од овог фарисејског греха! Иако речима ретко ко говори као он, у срдачном осећању ретко ко му није сличан. Јер због чега се људи рђаво моле? Због тога што себе сматрају исправним пред Богом.


Ава Евагрије ПонтијскиДуховно созерцање:
Ава Евагрије Понтијски

(345–399) Ивора/иверону, Понт (=турска)
Ευάγριος Ο Ποντικός (евагриос О Понтикос)

V – изреке о духовном животу по азбучном редоследу + vi – Друге изреке + xii – Изреке Евагрија монаха.

Преузмите текст (ПДФ)


Учимо старословенски | словѣ́ньскъ

Библијски наводи: Старословенски – Синод СПЦ

Miroslavljevo jevanđelje

Miroslavljevo jevanđelje

  • глаголъ (глагол) = реч
    Ѿ матѳе́а (=от Матеја) – Матеј 4, 4:
    Оригинални текст: Ѻ҆́нъ же ѿвѣща́въ речѐ:…
    Изговор текста: Он же отвјешчав рече:…
    Превод текста: А Он одговори и рече: …

 

Архива

X